Стихійні лиха в гідрологічного характеру, їх характеристика і вражаючі чинники — реферат

Повені на річках за висотою підйому води, площа ді затоплення і величиною шкоди ділять на низькі (мало лые), високі (середні), видатні (великі) і катас трофічні. Частота повеней різна різних регіонах. Низькі повені повторюються через 5-10 років, высо киє - через 20-25 років, видатні - через 50-100 років, катастрофічні не частіше разу на 100-200 років. Про должительность повеней - від кількох основних до 80-90 днів.

До регіонам, яким повені можуть наносити найбільшої шкоди, ставляться: Північний Кавказ (Краснодарський і Ставропольский краю, Республіка Дагестан, Кабардино-Балкарія), Приморський край, Амурская і Сахалінська області, Свердловська, Тюменська, Томская, Курганская, Челябинская, Оренбурзька, Іркутська області, південь Красноярського краю, республіка Бурятия, Башкортостан, Новгородська, Ленінградська, Архангельська області.

Затопления від повеней заторного типу з відносно більшої ймовірністю можуть відбуватися на річках Печоре (Республіка Комі, Ненецкий АТ), Олені (Іркутська область, Республіка Саха(Якутия)), Північної Двіні (Архангельська область), Сухоне (Вологодська область), Єнісеї (Красноярський край, Таймырский АТ), Подкам'яній Тунгусці (Эвенкийский АТ), Обі (Алтайский край, Новосибірська область)[676].

2. Заторы і зажоры

Затор - це скупчення льоду у руслі, котре обмежує протягом річки, у результаті відбувається піднесення води та її розлив. Затор утворюється зазвичай, у кінці зими й в весняний пери од під час розтину річок під час руйнації крижаного по притулку. Полягає він зі значних а також дрібніших льодин.

Зажор - явище, схоже на затором льоду. Проте, по-перше, зажор складається з скупчення пухкого льоду (шуга, невеликі крижинки), тоді як затор є скупчення круп ных й у меншою мірою невеликих крижин. По-друге, за жор льоду зокрема у початку зими, тоді за тор - наприкінці зими й навесні.

Головна причина освіти затора - затримка про цесса розтину льоду за тими річках, де край крижаного покриву навесні зміщується згори донизу за течією. Движу щийся згори роздроблений лід зустрічає по дорозі ще порушений крижаної покрив. Послідовність вскры тия річки згори донизу за течією необхідне, але недоста точне умова виникнення затора льоду. Основне усло вие створюється тільки тоді ми, коли поверхнева швидкість течії води під час розтину значна (0,6-0,8 м/с і бо лее). Різні русловые перешкоди, наприклад, круті повороти, звуження, острова, зміна ухилу поверхно сти від більшого до меншому, вони тільки посилюють процес.

Зажоры утворюються на річках під час формування крижаного покриву. Необхідною умовою освіти яв ляется виникнення у руслі внутриводного криги й його залучення під крайку крижаного покриву. Вирішальне зна чение має поверхнева швидкість течії (більш 0,4 м/с), і навіть температура повітря на період замерзання. Зажоры утворюються на островах, мілині, валунах, крутих по воротах, у місцях звуження русла.


Завантажити реферат "Стихійні лиха в гідрологічного характеру, їх характеристика і вражаючі чинники" DOC | TXT

Робота опублікована referatbox. Добавте в закладки ↑ постійне посилання.