Категорії нахилення дієслова у російській — реферат

План

Запровадження

1. Изъявительное нахил

2. Сослагательное нахил

Укладання

Література

ЗАПРОВАДЖЕННЯ

Морфологическая категорія нахилення дієслова – це система протиставлені одна одній рядів форм, виражають ставлення дії до дійсності і мають значення реальності (дійсне нахил), спонукання (наказове нахил) чи предположительности, можливості (сослагательное нахил).

Изъявительное нахил був із категорією часу: значення цієї нахилення виявляється в інших формах справжнього, минулого й майбутнього часу. Повелительное і сослагательное нахил немає форм часу.

Категорія нахилення організується протиставленням наступних рядів форм:

Форм дійсного нахилення, до складу яких входять форми справжнього, минулого й майбутнього у дієслів недосконалого виду (граю, граєш, грає, граємо, граєте, грають, грати) і форми минулого й майбутнього у дієслів досконалого виду (сказав, сказала, сказала, сказали, скажу, скажеш, скаже, скажімо, скажете, скажуть).

Форм наказового нахилення (скажи, скажіть, скажем(те), нехай скаже, нехай скажуть).

Форм сослагательного нахилення (сказав би, сказала, сказала б, сказали б).

Кожен з цих рядів форм характеризується єдністю категоріального значення й певними засобами висловлювання. До цих засобам ставляться:

Аффиксы флексії і постфикс - ті, у формах наказового нахилення.

Формообразующие частки: б – в інших формах сослагательного нахилення (давайте, разом із инфинитивом) – в інших формах спільної дії наказового нахилення.

Система тимчасових форм – в изъявительном нахиленні.

І з морфологічних нахилень має своїм категориальным значенням. Значення дійсного нахилення – уявлення дії як реального, такого, який справді відбувається, відбувалося або вона буде відбуватися; значення наказового нахилення – уявлення дії як необхідного, такого, якого який провіщає когось спонукає; значення сослагательного нахилення – уявлення дії як можливого, гаданого.

Наклонения дієслова по значенням реальності, спонуки та предположительности утворюють дві основні протиставлення. Це, по-перше, протиставлення дійсного (“прямого”) нахилення наклонениям наказовому і сослагательному, (“непрямим”), по-друге, це протиставлення що висловила спонукання наказового нахилення наклонениям изъявительному і сослагательному, які у основних своїх значеннях волевиявлення не висловлюють.

1. Изъявительное нахил

Категориальным значенням дійсного нахилення виступає значення реальності, т. е. уявлення дії як реально осуществляющегося у цьому, минулому і майбутньому:

Однообразный глухий шум моря, доносившийся внизу, характеризував спокої, про вічне сні, який очікує нас. Так шуміло внизу, коли тут було і не Ялти, ні Ореанди, тепер шумить і шумітиме також байдуже і глухо, коли нічого очікувати.

(“Дама з тим песиком”)


Завантажити реферат "Категорії нахилення дієслова у російській" DOC | TXT

Робота опублікована refert. Добавте в закладки ↑ постійне посилання.